Bakım ve Güvenlik > Bakım ve Onarım > Evdeki Nem ve Rutubet Nasıl Önlenir, Küf Oluşumu Nasıl Engellenir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Evdeki Nem ve Rutubet Nasıl Önlenir, Küf Oluşumu Nasıl Engellenir?

(13 oy, 4.54 / 5)
Yazar: Gökmen Yücel | Kategori: Bakım ve Onarım | Tarih: 06 Temmuz 2011 | 26054 kez okundu

Evlerde Rutubet ve Küf Oluşumunu Nasıl Önleriz?

Günümüz evlerinde dekorasyona ve ısı yalıtımına oldukça önem veriliyor. Bu durum gerek görsellik, gerekse ısı kayıplarını önleme bakımından büyük avantajlar sağlıyor ancak rutubet sorunlarının başlamasına da zemin hazırlıyor. Çünkü evlerimizi kapalı bir kutuya benzetiyor.

 

Ev içerisindeki banyo yapmak, çamaşır yıkayıp kurutmak, yemek pişirmek gibi günlük doğal aktiviteler sonucu oluşan buhar veya aşırı nemli bölgelerde dış ortamdan evlere giren yoğun nemli hava ev içerisinde hiçbir şekilde tolere edilemiyor. Bu aşırı nemli hava, kapalı ortamlarda kendi sıcaklığından daha düşük sıcaklığa sahip yüzeye temas ettiğinde yoğuşuyor ve rutubet, küflenme, kötü koku gibi istenmeyen durumların oluşmasının ilk adımı atıyor. Yoğuşma sonucu uzun süre ıslak kalan herhangi bir yüzey veya eşya zaman içerisinde küflenme, çürüme vb. deformasyonlara uğruyor.

 

Rutubetin ve küflenmenin en yoğun görüldüğü bölgeler genellikle, apartman dairelerinde kuzey cepheler, müstakil evlerde ise bodrum katları oluyor. Çünkü kuzey cepheler veya bodrum katlar genellikle evin diğer bölümlerine göre daha serin kalıyor ve ortamda aşırı nemlilik söz konusu ise yoğuşmalarda bu bölgelerde oluşuyor. Yoğuşmanın veya terlemenin oluşmasında en belirleyici faktör ısı farklılıklarıdır.

 

Göreceli olarak ölçtüğünüz %70 %80 gibi değerler aşırı nemliliğin göstergesidir ancak bu durum rutubet, küflenme gibi sorunları yaşama riskini artırmakla beraber, bu yüksek nem oranlarında kesinlikle bu sorunları yaşayacağınız anlamına gelmez, kapalı ortamlarda bölmeler arasında ciddi sıcaklık farklılığı varsa %50 gibi ideal nem

oranında bile yoğuşma olabilir ve rutubet sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Rutubet, küflenme ve aşırı nemliliğe bağlı diğer istenmeyen olumsuzlukların oluşmasının önlenmesi veya mevcut durumların iyileştirilmesinin en pratik ve etkili çözümü bir nem alma cihazı kullanmaktır.

 

Yaşadığınız rutubet sorunun yoğunluğuna, sorunun eviniz içerisinde dağılımına ve son olarak kullanacağınız alanın büyüklüğüne bakarak seçeceğiniz uygun kapasiteli bir nem alma cihazı ile rutubet sorunlarının üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

 

Nem alma cihazları ortamdaki havayı, ev içersindeki yaşam koşullarınızı algılar ve çalışmasını buna göre ayarlayarak evlerinizde yoğuşmanın oluşmasını engeller. Bulunduğu ortamda aşırı kuruluk yaratmayacak bir nem alma cihazı yaşam kalitenizi artırmada önemli bir rol oynayacaktır.

 

Ebac Ltd'nin İngiltere'de kendi üretim tesislerinde yüksek kalite ve performas standartlarıyla ürettiği Ebac Nem Alma Cihazları, farklı kapasite ve fiyat seçenekleri ile rutubet sorununuzun çözümünde en etkili yöntemdir. Nem Alma Cihazları

 


 


Makale Kaynağı: Gökmen Yücel - MakaleMarketi.com

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Yorumlar geçici bir süre için sadece üyelerin kullanımına açıktır.

Makale Yazın

Üye girişi yaparak siz de makale yazabilir, web sitenize yönlendirme yaparak veya iletişim bilgilerinizi ekleyerek kişisel/kurumsal popüleritenizi arttırabilirsiniz. Makale yazmaya başlamak için Şimdi Kaydolun!

Araştırın

Araştırmasını yaptığınız konuyla ilgili kelimeyi girip "Ara" butonuna basınız. Alakalı sonuçlar listelenecektir.