Bebek ve Çocuk > Çocuk Bakımı ve Gelişimi > Çocuklarda Bakıcıya Alışma Evresi, Çocuk ve Bakıcı İlişkisi

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda Bakıcıya Alışma Evresi, Çocuk ve Bakıcı İlişkisi

(1 oy, 5.00 / 5)
Yazar: Aslı Özay | Kategori: Çocuk Bakımı ve Gelişimi | Tarih: 29 Ağustos 2011 | 5234 kez okundu

 

Anne ve babasından ayrılmak ve zamanını bir yabancı ile geçirmesi gereken çocuğun bu sürece hazırlanması için sabır ve özveri gerekmektedir. Çocuk için bu evre zordur ve anlayışla yaklaşılması gerekmektedir. Bakıcı ile bırakılacak çocuk, bakıcıyı tanıyıp gerekli güveni geliştirene kadar ebeveyn ya da aile büyüklerinin konuya dahil olmaları önemlidir.

 

Çocuk kesinlikle bir anda tanımadığı ve alışık olmadığı bir kişi olan bakıcı ile yalnız bırakılmamalıdır. Böylesi bir deneyim çocuğun korkmasına ve bakıcının onu sizden ayıran/ ayırmaya çalışan bir kişi olarak algılanmasına neden olur ki bu aşılması çok daha zor bir durumdur.

 

Bakıcı ile zaman geçirecek çocuğun bakıcıya alışma sürecinde ebeveynlere düşen bazı görevler vardır;

 

1- Bakıcıya alışma sürecinde çocuk ve bakıcı ile aynı ortamı paylaşmak önemlidir. Fiziksel olarak ortamda bulunulmalı ancak kontrolün bakıcıda olmasına dikkat edilmelidir. Müdahil olmayın!

 

2- Bakıcının çocuk ile tanıştırılması sırasında seçilecek cümleler ve sergilenecek tavır önemlidir. Unutmayın çocuğunuz sizin güven duyduğunuz kişi/kişileri benimseme eğilimindedir. Bu noktada bakıcıyı sevdiğinizi ve güven duyduğunuzu çocuğunuza hissettirmek onun da  bakıcıyı aynı duygularla benimsemesini sağlayacaktır.

 

3- Çocuğun bakıcıya alışması kadar, bakıcının da çocuğa alışması önemlidir. Her iki tarafı birbiri ile kaynaştırmak sizi sorumluluğunuzdadır.

 

4- Bakıcıyı çocuğunuzun karakteristik özelliklerine karşı bilgilendirmek, olası tepkilere yönelik bakıcının anlayış ve yumuşak bir tavır sergilemesine yardımcı olacaktır.

 

5- Çocuğunuz bakıcıyı benimsemekte zorlanabilir, çekingen ya da olumsuz tavırlar sergileyebilir, olası bu durumlara karşı bakıcıyı bilgilendirmek ve sabırlı olmasını telkin etmek bakıcının çocuk ile iletişim kurma çabasını sürdürmesini sağlayacaktır.

 

Çocuğun bakıcıya alışma süreci, çocuğun yaşına, anneye olan düşkünlüğüne, daha önceden ayrı zaman geçirilip geçirilmemesine (çocuğunuz sizden ilk defa mı uzun süre ayrı kalacak) karakter özellikleri gibi durumlara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu durumda  sabır en önemli anahtardır. Bakıcının bulunmasını ile birlikte hemen iş hayatına dönmeye çalışmayın. Sizin de içinde bulunduğunuz bir hayatta bakıcı ile çocuğu ara ara kısa sürelerle yalnız bırakmak çocuğun sizin geri döneceğinize inancını geliştirecektir. Bakıcı ile çocuk büyütüleceği zaman önemli bir diğer konu da seçilen bakıcının sürekliliği… Sık sık bakıcı değiştirmek ve yeni kişilere çocuğun adapte olmasını beklemek çocuğun güven duygusunun olumsuz gelişmesine sebebiyet verir.

 


 


Makale Kaynağı: Aslı Özay - MakaleMarketi.com

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Yorumlar  

 
0 #1 bakıcı değiştirme sıklığıBebekizle 16-09-2012 00:35
merhaba;

bakıcı konusunda deneyimlerini anlatan ailelerden edindiğimiz tecrübe malesefki sürecin çok sağlıklı işletilmemesi ve hızlıca bakıcı konusunda karar verilmesi. Bakıcı ile bebek bir arada bırakılma aşamalı olarak yapılmalıdır. bu süreç bebeğin karakterine ve uyum sürecine göre değişiklik gösterecektir. Hızlıca seçilmiş bir bakıcı deneyimi büyük olasılıkla işinizin şansa kalması anlamına gelecektir. Aynı şekilde bakıcı seçiminde başarılı olan ailelerin en tipik özelliği üşenmeden bakıcının referans verdiği ailelerle yüzyüze ziyarette bulunarak geçmiş deneyimlerinin kontrol edilmesidir.
 

Yorumlar geçici bir süre için sadece üyelerin kullanımına açıktır.

Makale Yazın

Üye girişi yaparak siz de makale yazabilir, web sitenize yönlendirme yaparak veya iletişim bilgilerinizi ekleyerek kişisel/kurumsal popüleritenizi arttırabilirsiniz. Makale yazmaya başlamak için Şimdi Kaydolun!

Araştırın

Araştırmasını yaptığınız konuyla ilgili kelimeyi girip "Ara" butonuna basınız. Alakalı sonuçlar listelenecektir.