Hayvanlar Alemi > Kediler > Kedi Sağlığı - Kedinizin Hasta Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kedi Sağlığı - Kedinizin Hasta Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

(13 oy, 3.38 / 5)
Yazar: Bahar Aybar | Kategori: Kediler | Tarih: 12 Nisan 2015 | 21866 kez okundu

 

Hali hazırda iki kedi sahibi olunca araştırmalarımı da doğal olarak bu keyifli ev arkadaşlarımın yaşam kalitesini yükseltmek üzerine yapmaya başladım. Kendimi bildim bileli kedilerin hayatımda büyük bir yeri vardır. Bu zamana kadar çok kedi baktım ama son üç yıldır bizimle beraber yaşayan erkek kedilerimizle kurduğumuz iletişim de paylaşım da çok farklı. Onlara bir şey olacak diye endişe ederken daha bebeklikten başlamak üzere ciddi sağlık problemleri ile uğraşıyoruz. Bu sorunlar ister istemez bizi de kedi sağlığı üzerinde hangi mesajları izlememiz gerektiği konusunda uzmanlaştırmaya başladı. Bazen öyle anlar geliyor ki endişelerinize hızlıca bir yanıt almak istiyorsunuz. İşte böyle zamanlarda en kolayı olan, parmaklarınızın ucunda sizi yanıtlamaya hazır internete iletiyorsunuz sorularınızı. Bu makalede yaşadığım sorunlardan yola çıkarak edindiğim cevapları sizlerle paylaşmak istedim. Sorunun ne olduğunu ifade etmekten aciz kedilerimizin hangi durumlarda sağlıklarının tehlike altında olduğunu, ne tür tehditlerle karşı karşıya olduklarını sizler için kaleme aldım.

 

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, kediler de hasta olduklarında bazı belirtiler gösterirler. Aşağıda bulacağınız semptomlar bazı terdirginlik yaratacak hastalıkların habercisi olabilir…

 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Nefes alıp vermede zorlanma
 • Sürekli kusma
 • Kötü ve şiddetli ishal
 • İştah kaybı – yemek ve içmeye karşı isteksizlik
 • Anormal hareketsizlik
 • Vücutta yumrular
 • İdrarda kan ya da idrara çıkamama
 • Anormal hareketler
 • Hapşırma ve/vaya burun akıntısı
 • Anormal agresiflik
 • Kumunu kullanmama

Eğer yukarıda saydığım maddelerden bir veya daha fazlasını kedinizde gözlemlediyseniz onu hemen veterinere götürmelisiniz.

 

Kedinize ne kadar temiz baktığınızın hiç önemi yok, sürekli evde dahi yaşasalar bazı küçük parazitler kedinizin minik bedenini kendilerine mesken edinebilirler. Eğer kedinizin sağlığını ve iyiliğini gözetiyorsanız o zaman bu sinir bozucu asalakları hızlıca fark edebilirsiniz.

 

Eğer Kedinize Zarar Vermek İsteyen Parazitlerle Karşılaşırsanız Neler Yapmalısınız.

 • Kene ve Bitler: Kene ve bitler sizin ve kediniz için son derece sinir bozucu bir problemdir. Bu problemi bertaraf etmek ya da hızlıca problemden kurtulmak için kedinizin bedenini sık sık kontrol edin. Keneyi fark etmek kolaydır, kedinizi severken dahi elinizin altında keneyi hissedebilirsiniz. Küçük bir yumru şeklinde hissedeceğiniz keneyi siz de çıkarmak isteyebilirsiniz ama en iyisi kedinizi bir veterinere götürmek olmalıdır. Kenenin kedinizin bedeninden kırılmadan bütünüyle çıkarılması gereklidir, konuyla ilgili bir uzmanlığınız söz konusu değilse kedinizin gelecek günler içindeki sağlığını riske etmemek için bunu denememenizi tavsiye ederim. Bitlerden kurtulmak çok daha kolaydır. Kedinizin aynı noktayı sık sık kaşıdığını gözlemlerseniz bu küçük asalakların varlığından şüphe etmeye başlayabilirsiniz. Bitlerin kedinizin bedeninden hızlıca temizlenmesini sağlayacak profesyonel ürünleri hem veterinerinizden hem de size en yakın pet shoplardan temin edebilirsiniz. Bu işlemlerin ardından benzer sorunların sıkça tekrarlanmaması için düzenli veteriner kontrolünde, kedinizi kene ve bite karşı koruyacak ilaçlardan kullanmayı ihmal etmemelisiniz.
 • Pire: Pireler tüm kedilerin ortak problemlerindendir. Bu parazitleri kedinizin bedeninde rahatlıkla görebilirsiniz. Pireler sizin tek başınıza kurtulabileceğiniz bir sorun değildir. Bu konuda da veterinerinizden yardım istemeniz gerekecektir. Pire sorunu ile karşılaştığınızda kedinizin yaşam koşullarını da gözden geçirmeniz gerekecektir. Kediniz için hazırladığınız ortamı, mama kaplarını, yatağını düzgün şekilde dezenfekte etmelisiniz.
 • Kulak Uyuzu: Kulak uyuzu kedilerde çok yaygındır ve faklı birçok hastalığa neden olabilirler. İşte bu nedenle kedinizin kulaklarını her ay temizlemeniz gerekiyor. Eğer kedinizin kulakları pembe ve temiz görünmüyorsa o zaman bu durumu şaibeli olarak değerlendirmenizde fayda var. Böylesi bir durumla karşılaştığınızda kedinizi veterinere götürerek gerekli tedavi/tedavilerin yapılmasını sağlayın.
 • Uyuz: Uyuz sorunu ile karşılaştığınızı düşünüyorsanız siz de dikkatli olmalısınız. Hayvanlar kadar insanları da etkileyen bu problem kendini yaygın olarak tüy dökümü ile belli etmektedir. Eğer kediniz yamalar halinde öbek öbek tüy döküyorsa, kulak ve burun çevresinde problemler varsa o zaman uyuz problemi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Hızlıca veterinere gitmeli ve sorun size de sıçramadan çözüme ulaşmalısınız.

Kedi maması alırken:

Kedi maması alırken sadece ucuz olduğu için ne olduğu belli olmayan mamaları tercih etmeyin. Güvenilir mama markalarını uygun fiyatlarla almayı tercih edebilirsiniz. Mesela markamama hediye çeki ile petshoptan eve promosyon kuponları (tikokupon) sayesinde indirimli sipariş verilebiliyor. Bu şekilde royal canin ve wiskas gibi bilinen markaların kedi mamaları da indirimli alınabilir. Bizim evde kullandığımız marka RC fit 32. 15 kilo aldığımızda kilo başı fiyatı oldukça ucuza geliyor. 2 kedimiz için yaklaşık 6 ay gidiyor...


Yazar Hakkında:

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Sinema Televizyon ve Fotoğraf bölümünden mezun oldu. Televizyon kanallarında çeşitli programlarda yönetmen, yönetmen yardımcısı, editör ve kameraman olarak çalıştı. Televizyon kariyerinin ardından Türkiye'nin önde gelen dergilerinin yazı işleri kadrosunda; editör, yazı işleri müdürü ve genel yayın yönetmenliği yaptı. Şimdilerde hayata dair pek çok konuda araştırmalarını sürdüren deneyimli yazar, aynı zamanda marka kültürü oluşturmaya yönelik kurumsal kimlik çalışmaları da yapıyor ve yazılarını günümüz gelişen trendi makale sitelerinde okuyucuları ile paylaşıyor.


 


Makale Kaynağı: Bahar Aybar - MakaleMarketi.com

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Yorumlar  

 
0 #1 hapşırıkpelinsu 16-03-2012 19:23
kedim nezle oldu birdakikalığına gözlerinden birtanesi yapıştı açılmadı sonra açtık ama hapşiırması zararlımı ilerlerse kötü bir hastalığa yol açarmı?
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
0 #2 Kedilerde NezleBahar Aybar 16-03-2012 19:40
Alıntılandı pelinsu:
kedim nezle oldu birdakikalığına gözlerinden birtanesi yapıştı açılmadı sonra açtık ama hapşiırması zararlımı ilerlerse kötü bir hastalığa yol açarmı?


Merhaba,
Kedilerde nezle sıklıkla karşılaşılabile n sağlık sorunlarından biri diye biliyorum. Bu basit bir üşütmeden de kaynaklanabilir . Net bir şey söylemek için kan testi yaptırmak gereklidir. Tavsiyem bir iki gün kedinizi takip edin ve eğer burun akıntısı, hapşırık ve diğer semptomlarda kötüye doğru bir gidişat olursa veterinerinize götürerek tedavi sürecine başlayınız.
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
-1 #3 nezlepelinsu 16-03-2012 19:56
hani demiştim ya nezlesi var diye gerekirse veterinere bir sürü kere götürürüm ama önce geç olup olmadığını anlamalıyım 4 kedim var biri yeni doğdu o yüzden annesini ve bebeğini başka bir odada tutuyorum ama arada boşluk var ona geçmesini istemiyorum geçermi ayrıca kedimin açtığımız gözü kırmızı oldu,hapşırıyoi sanki oyun da oynamıyo halsiz ne yapmalıyım lütfen geç olmadan yardım edin
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
+2 #4 Evde bebek kediBahar Aybar 16-03-2012 20:25
Alıntılandı pelinsu:
hani demiştim ya nezlesi var diye gerekirse veterinere bir sürü kere götürürüm ama önce geç olup olmadığını anlamalıyım 4 kedim var biri yeni doğdu o yüzden annesini ve bebeğini başka bir odada tutuyorum ama arada boşluk var ona geçmesini istemiyorum geçermi ayrıca kedimin açtığımız gözü kırmızı oldu,hapşırıyoi sanki oyun da oynamıyo halsiz ne yapmalıyım lütfen geç olmadan yardım edinEvde bebek kedi varsa hemen hasta kediyi veterinere götürün. Bebek kediler ilk aşılarını olmadan karşılaştıkları virüslerle baş etmekte zorlanırlar. Benzer bir durum benim de başıma geldi daha oğluşlarım ilk karmalarını olmadan eve gelen hasta kedi yüzünden onlar halen aksırıyorlar. Gözünüz korkmasın veteriner gerekli önlemin alınması konusunda sizi yönlendirecekti r. Vakit kaybetmeden hasta kediyi götürerek bulaşıcı ya da virütik bir durum olup olmadığına baktırın, böylece içimiz rahat etsin. Gelişmelerden beni de haberdar ederseniz sevinirim, merak ettim... Geçmiş olsun dileklerimle...
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
0 #5 yaşlı kediciğim hastadeniz_35 21-04-2012 00:16
2001 doğumlu kedim son zamanlarda yemekleri beğenmez oldu halbuki çok aç gözlü bi hayvan ama bişey beğendiremiyoru z malesef artık son bi kaç gündür süt içiyor arada az da olsa konserve mama yiyor ve hep yatıyor iki gündür tuvaletinde köpük var çişini köpüklü yapma ihtimali varmı varsa nedendir korkuyorum bişey olucak diye teşekkürler
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
0 #6 Kedilerde iştah kaybı...Bahar Aybar 21-04-2012 13:51
Alıntılandı deniz_35:
2001 doğumlu kedim son zamanlarda yemekleri beğenmez oldu halbuki çok aç gözlü bi hayvan ama bişey beğendiremiyoru z malesef artık son bi kaç gündür süt içiyor arada az da olsa konserve mama yiyor ve hep yatıyor iki gündür tuvaletinde köpük var çişini köpüklü yapma ihtimali varmı varsa nedendir korkuyorum bişey olucak diye teşekkürler


İştah kaybı bildiğim kadarıyla takip edilmesi gereken bir durum, kedinizin yaşı ilerlemiş, diş kayıpları da söz konusu olabilir ciddi bir sıkıntı da olabilir. Kedinizi muayene ettirmeniz doğru olacaktır, konuyu vakit kaybetmeden veterinerinizle görüşmeniz daha uygun olacaktır. Şimdiden geçmiş olsun, gelişmelerden haberdar ederseniz sevinirim...
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
0 #7 kedim çok hastaeylül 16-08-2012 21:59
kedim daha bir bucuk aylık ve kedim eve alalı 5-6 gün oldu kedim hasta oldu gözü yara oldu işta kesildi ve hep uyuyor arada birde kusuyor ne yapmam gerekiyor cevap ı lütfen cobuk bildirim çünkü kedime bir şey olacak diye korkuyorum.
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
-2 #8 CVP: Kedi Sağlığı - Kedinizin Hasta Olduğunu Nasıl Anlarsınız?büşra aydın 04-09-2012 16:18
benim kedimde hasta hep kusuyor yemek yemiyor hep uyuyor ne yapabilirim lütfen yardım
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
-1 #9 Kedim hasta çok korkuyorummlütfen yardım edinn 12-09-2012 09:29
beyaz köpük kusuyor , halsiz , miyavlama sesi çok garip poposundan gliserine benzer bir şey çıkıyor ve dışkısını çıkarırken zorlanma yaşıyor annem evde değil o yüzden veterinerede götüremiyorum annem saat 5 gibi işten çıkıyoo benim yapabileceğim bir şey varmıı ? diğer sitelere baktığımda hep olumsuz şeyler söylüyorlar ve bende normal olarak çok korkuyorumm lütfen enkısa sürede cevap verin . :'(
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
0 #10 Kedim hasta çok korkuyorummlütfen yardım edinn 12-09-2012 09:30
birde ona birşey verdiğimde yemiyor su bile içmiyor koklayıp bırakıyor
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
+1 #11 Kedim hasta çok korkuyorummlütfen yardım edinn 12-09-2012 09:34
şimdi yine yanına gittim uyuyor ve uyuduğu yerden alıp başka bir yere koyduğumda yerine geri gidiyor kedimi pisi pisi der demez hemen yanıma gelirdi ama artık gelmiyorr :(
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
0 #12 Kedim hasta çok korkuyorummlütfen yardım edinn 12-09-2012 09:43
lütfen cevap verinn
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
0 #13 Kedim hasta çok korkuyorummlütfen yardım edinn 12-09-2012 10:02
siz cevap verene kadar kedim ölüceek :'(
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
+1 #14 CevapBahar Aybar 12-09-2012 12:10
Alıntılandı lütfen yardım edinn:
siz cevap verene kadar kedim ölüceek :'(


Öncelikle geçmiş olsun. Kedinizin halsiz ve hasta olduğunda sizden gelen tepkilere yanıt vermemesi, bir şeyler yemek ya da içmek istememesi son derece normal çünkü o hasta. Kedinizi bir an evvel veterinere götürmeniz gerek. Bahsettiğiniz sorunlar basit bir üşütme ya da gıdaya bağlı rahatsızlıklar olabileceği gibi virüs ile ilgili de olabilir. Kedinizin yaşı, geçirdiği hastalıklar ya da aşı takibi bile bazı yorumlar için önem taşır ama sorunun tespiti için kan testi şart. Ardından tedavi sürecinin planlanması lazım. Evden çıkamadığınızı söylemişsiniz. Oturduğunuz bölgede eve çağırabileceğin iz bir veteriner var mı? Eğer yok ise saat 17'ye kadar beklemekten başka seçeneğiniz görünmüyor. Gün içinde bir şey yedirmek için zorlamayın. Bir şeyler içmesi de şu anda gerekmiyor. Bırakın uyusun. Sakin olmaya çalışın. Takip edin ama her şeyi de kendinizce yorumlamayın.
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
0 #15 hasta galibagulsah 29-01-2013 23:43
Kedimin gozunun biri kapandi actim ama bugunde hapsuruyor ve sanki burnu tikanmis gibi zor nefes aliyor gibi geliyor budurumda napmam lazim
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
0 #16 kedim hastamisafir 09-05-2013 13:25
kedim yemek yemiyor hareket etmiyor ne yapmam lazım
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
+1 #17 kedim kusuyorrecep 11-06-2013 22:16
kedim beyaz kusuyor böyle süt ve su karısık gibi hiç oynamıyor oturuyor biyerde duruyor ne yapmam lazım daha 5 6 gün oldu alalı eve 2 aylık acil cevap verirseniz sevinirim
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
-2 #18 CVP: Kedi Sağlığı - Kedinizin Hasta Olduğunu Nasıl Anlarsınız?recep 11-06-2013 22:19
Üstelik su veriyorum içmiyor yemekte yemiyor bakıp gidiyor koklamıyor bile
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
0 #19 anlamadımhalis 20-10-2013 14:38
kedinin burnu tıkalı ağzından nefes alıo ve gözleride yapışıo 2 gündür yoktu kedime ne oldu anlamadm
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
+1 #20 kedim hastamı yoksa hamile mi?Cihat 25-01-2014 23:32
kedim durgun bir yere yattıyor ve oradan uaun süre kalkmıyor yemesi içmesi düştü çok hızlı nefes alıp veriyor biraz karnında şişme var gözlerini zor kaldırıyor ve hep uyuyor lütfen söylermisiniz
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
0 #21 kedim hastamı yoksa hamile mi?Cihat 25-01-2014 23:34
ne olur cevap verin şuna
Alıntıyla Cevap Ver
 

Yorum Yapın / Soru Sorun

NOT: Yorum Politikası gereği reklam amaçlı yapılan yorumlar yayından kaldırılır.


Güvenlik kodu
Yenile

Makale Yazın

Üye girişi yaparak siz de makale yazabilir, web sitenize yönlendirme yaparak veya iletişim bilgilerinizi ekleyerek kişisel/kurumsal popüleritenizi arttırabilirsiniz. Makale yazmaya başlamak için Şimdi Kaydolun!

Araştırın

Araştırmasını yaptığınız konuyla ilgili kelimeyi girip "Ara" butonuna basınız. Alakalı sonuçlar listelenecektir.