Hali hazırda iki kedi sahibi olunca araştırmalarımı da doğal olarak bu keyifli ev arkadaşlarımın yaşam kalitesini yükseltmek üzerine yapmaya başladım. Kendimi bildim bileli kedilerin hayatımda büyük bir yeri vardır. Bu zamana kadar çok kedi baktım ama son üç yıldır bizimle beraber yaşayan erkek kedilerimizle kurduğumuz iletişim de paylaşım da çok farklı. Onlara bir şey olacak diye endişe ederken daha bebeklikten başlamak üzere ciddi sağlık problemleri ile uğraşıyoruz. Bu sorunlar ister istemez bizi de kedi sağlığı üzerinde hangi mesajları izlememiz gerektiği konusunda uzmanlaştırmaya başladı. Bazen öyle anlar geliyor ki endişelerinize hızlıca bir yanıt almak istiyorsunuz. İşte böyle zamanlarda en kolayı olan, parmaklarınızın ucunda sizi yanıtlamaya hazır internete iletiyorsunuz sorularınızı. Bu makalede yaşadığım sorunlardan yola çıkarak edindiğim cevapları sizlerle paylaşmak istedim. Sorunun ne olduğunu ifade etmekten aciz kedilerimizin hangi durumlarda sağlıklarının tehlike altında olduğunu, ne tür tehditlerle karşı karşıya olduklarını sizler için kaleme aldım.

 

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, kediler de hasta olduklarında bazı belirtiler gösterirler. Aşağıda bulacağınız semptomlar bazı terdirginlik yaratacak hastalıkların habercisi olabilir…

 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Nefes alıp vermede zorlanma
 • Sürekli kusma
 • Kötü ve şiddetli ishal
 • İştah kaybı – yemek ve içmeye karşı isteksizlik
 • Anormal hareketsizlik
 • Vücutta yumrular
 • İdrarda kan ya da idrara çıkamama
 • Anormal hareketler
 • Hapşırma ve/vaya burun akıntısı
 • Anormal agresiflik
 • Kumunu kullanmama

Eğer yukarıda saydığım maddelerden bir veya daha fazlasını kedinizde gözlemlediyseniz onu hemen veterinere götürmelisiniz.

 

Kedinize ne kadar temiz baktığınızın hiç önemi yok, sürekli evde dahi yaşasalar bazı küçük parazitler kedinizin minik bedenini kendilerine mesken edinebilirler. Eğer kedinizin sağlığını ve iyiliğini gözetiyorsanız o zaman bu sinir bozucu asalakları hızlıca fark edebilirsiniz.

 

Eğer Kedinize Zarar Vermek İsteyen Parazitlerle Karşılaşırsanız Neler Yapmalısınız.

 • Kene ve Bitler: Kene ve bitler sizin ve kediniz için son derece sinir bozucu bir problemdir. Bu problemi bertaraf etmek ya da hızlıca problemden kurtulmak için kedinizin bedenini sık sık kontrol edin. Keneyi fark etmek kolaydır, kedinizi severken dahi elinizin altında keneyi hissedebilirsiniz. Küçük bir yumru şeklinde hissedeceğiniz keneyi siz de çıkarmak isteyebilirsiniz ama en iyisi kedinizi bir veterinere götürmek olmalıdır. Kenenin kedinizin bedeninden kırılmadan bütünüyle çıkarılması gereklidir, konuyla ilgili bir uzmanlığınız söz konusu değilse kedinizin gelecek günler içindeki sağlığını riske etmemek için bunu denememenizi tavsiye ederim. Bitlerden kurtulmak çok daha kolaydır. Kedinizin aynı noktayı sık sık kaşıdığını gözlemlerseniz bu küçük asalakların varlığından şüphe etmeye başlayabilirsiniz. Bitlerin kedinizin bedeninden hızlıca temizlenmesini sağlayacak profesyonel ürünleri hem veterinerinizden hem de size en yakın pet shoplardan temin edebilirsiniz. Bu işlemlerin ardından benzer sorunların sıkça tekrarlanmaması için düzenli veteriner kontrolünde, kedinizi kene ve bite karşı koruyacak ilaçlardan kullanmayı ihmal etmemelisiniz.
 • Pire: Pireler tüm kedilerin ortak problemlerindendir. Bu parazitleri kedinizin bedeninde rahatlıkla görebilirsiniz. Pireler sizin tek başınıza kurtulabileceğiniz bir sorun değildir. Bu konuda da veterinerinizden yardım istemeniz gerekecektir. Pire sorunu ile karşılaştığınızda kedinizin yaşam koşullarını da gözden geçirmeniz gerekecektir. Kediniz için hazırladığınız ortamı, mama kaplarını, yatağını düzgün şekilde dezenfekte etmelisiniz.
 • Kulak Uyuzu: Kulak uyuzu kedilerde çok yaygındır ve faklı birçok hastalığa neden olabilirler. İşte bu nedenle kedinizin kulaklarını her ay temizlemeniz gerekiyor. Eğer kedinizin kulakları pembe ve temiz görünmüyorsa o zaman bu durumu şaibeli olarak değerlendirmenizde fayda var. Böylesi bir durumla karşılaştığınızda kedinizi veterinere götürerek gerekli tedavi/tedavilerin yapılmasını sağlayın.
 • Uyuz: Uyuz sorunu ile karşılaştığınızı düşünüyorsanız siz de dikkatli olmalısınız. Hayvanlar kadar insanları da etkileyen bu problem kendini yaygın olarak tüy dökümü ile belli etmektedir. Eğer kediniz yamalar halinde öbek öbek tüy döküyorsa, kulak ve burun çevresinde problemler varsa o zaman uyuz problemi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Hızlıca veterinere gitmeli ve sorun size de sıçramadan çözüme ulaşmalısınız.

Kedi maması alırken:

Kedi maması alırken sadece ucuz olduğu için ne olduğu belli olmayan mamaları tercih etmeyin. Güvenilir mama markalarını uygun fiyatlarla almayı tercih edebilirsiniz. Mesela markamama hediye çeki ile petshoptan eve promosyon kuponları (tikokupon) sayesinde indirimli sipariş verilebiliyor. Bu şekilde royal canin ve wiskas gibi bilinen markaların kedi mamaları da indirimli alınabilir. Bizim evde kullandığımız marka RC fit 32. 15 kilo aldığımızda kilo başı fiyatı oldukça ucuza geliyor. 2 kedimiz için yaklaşık 6 ay gidiyor...


Yazar Hakkında:

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Sinema Televizyon ve Fotoğraf bölümünden mezun oldu. Televizyon kanallarında çeşitli programlarda yönetmen, yönetmen yardımcısı, editör ve kameraman olarak çalıştı. Televizyon kariyerinin ardından Türkiye'nin önde gelen dergilerinin yazı işleri kadrosunda; editör, yazı işleri müdürü ve genel yayın yönetmenliği yaptı. Şimdilerde hayata dair pek çok konuda araştırmalarını sürdüren deneyimli yazar, aynı zamanda marka kültürü oluşturmaya yönelik kurumsal kimlik çalışmaları da yapıyor ve yazılarını günümüz gelişen trendi makale sitelerinde okuyucuları ile paylaşıyor.