Hayvanlar Alemi > Köpekler > Pitbull Eğitimi: Pitbull Köpekleri ve Eğitimleri - Pitbull Dosyası

Pitbull Eğitimi: Pitbull Köpekleri ve Eğitimleri - Pitbull Dosyası

(10 oy, 4.20 / 5)
Yazar: Güngör Çilli | Kategori: Köpekler | Tarih: 02 Aralık 2009 | 17209 kez okundu

Pitbull Eğitilebilir mi? Tamamen Evcilleşir mi?

Soruya aslında; "Pitbull köpeğiniz varsa, mutlaka eğitilmelidir" diyerek girmek isterim. Zaten pitbull terrier cinsi köpeklerin imajlarını başkalaştıran ve sorunlu köpekler gibi görünmelerine neden olan asıl sorun, bilinçsiz eğitim, bilinçsiz sahip ve yetiştirilişleridir. Aslında bu ırk inatçı bir karaktere sahip olmasına karşın, eğitime yatkın, sahibinden komut almaya hevesli köpek ırklarındandır.

 

Maalesef ki çoğunlukla sahiplerinden kaynaklanan, saldırgan, agresif, depresif olmalarını gerektirecek yanlış yönlendirmelerden dolayı bu ırk imaj olarak kötü köpek, vahşi köpek olarak hafızalarda yer alır. İyi bir Pitbull sahibininde bilinçli oluşuyla, pekala diğer ırklar gibi son derece sosyal, (evcil) sevimli, çevreyle iletişimi olan, oyuncu köpekler olabilir. (Bu tür örnekler az da olsa mevcuttur)

 

Aslında karakteristik özelliklere bağlı olarak, diğer ırklardan onları ayrı kılan, sahiplerine son derece sadık, inanılmaz derecede yüksek acı eşiklerinin bulunmasıdır. Cesur, güçlü, çevik, kararlı bakışlar, kendine güvenen bir duruşu vardır. Bu özellikler çoğu insan için, heyecan ve genellikle vahşeti akla getirmekte, fakat genel olarak bunlar insanlardan çok diğer hayvanlar ve köpeklere karşı oluşmaktadır. Ondan ötürü küçüklükten itibaren, bilinçli bir şekilde sosyal yetiştirilip, diğer hayvanlarla kaynaştırılıp, oyun oynamaları sağlanır ve doğru eğitilirlerse, problemli köpek haline gelmeleri önlenerek köpekle mutlu yaşam sürdürülebilir. Nasıl olması gerektiğini, biz insanlar, yani köpek sahibi belirler.

 

Pitbull Doğası Gereği Diğer Köpeklere Göre Daha Mı Vahşi?

Doğası gereği ve karakteristik olarak, Pitbull Terrier, sinirli, son derece korkusuz, çevik, atik, cesur, kendine olan öz güveni yüksek, terrier ile, inatçı, güçlü bulldog karışımı genleriyle, inanılmaz acıya dayanıklı ve asla vazgeçmeyen yapıları ile onları diğer ırklardan ayıran özelliklere sahiptir.

 

Vahşice Yetişmiş Bir Pitbull'un Sonradan Evcilleşmesi Mümkün mü?

Bu sorunun cevabı sadece pitbullar için geçerli olmayıp, genel olarak tüm ırklar için geçerli olacaktır. HAYIR!.. Bir defa agresyona girmiş, psikolojisi bozulmuş, hele saldırıp birtakım olaylar yaşamışsa, yani kanla tanışmışsa, nerdeyse imkansızdır. Bir çok Ülkelerde bu tür köpekler olsun, diğer hayvanlar olsun uyutulur.

 

Genel Olarak Halkın Pitbull Paranoyasının Sebepleri:

Bu görüş ve düşünce tabiki genel olarak pek de haksız sayılmaz. Maalesef başta da dediğimiz gibi bu durum daha çok köpekten ziyade, sahiplerinden kaynaklanmaktadır. Genelde Ülkemizdeki yasal uygulamaların eksikliğinden ve uygulanamamış olmasından kaynaklanan durumdan ötürü, bu ırk son derece yanlış kullanılmaktadır.

 

Aslında bu köpeklerin çocuklarla ve aileyle iyi anlaştığı da uzmanlarca ve hayvan sahipleri tarafından bilinmektedir. Ancak bu olumsuz imajdan da kurtulmaları çok zor görünüyor.

 

Yazar Hakkında

1990 yılından beri evcil hayvan sektöründe çalışmalar yapan Güngör Çilli'nin köpek eğitimi ve bakımı konularında yurt içi ve yurt dışı sertifika ve diplomaları bulunuyor. Detaylı bilgi için web sitesini ziyaret edebilir, kendisiyle iletişim kurabilirsiniz.

E-posta:  gungorcilli [at] gmail.com - Tel: 0(536) 671 10 83


 


Makale Kaynağı: Güngör Çilli - MakaleMarketi.com

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Yorumlar  

 
+2 #1 Tedavisi Mümkün...Bener Erben 29-10-2010 16:42
Çok güzel bir kaynak. Ama vahşice yetişmiş bir köpeğin rehabilite olamıyacağına inanmıyorum. Katrina kasırgasından sonra kurtarılan bir sürü köpekte insanlara ve hayvanlara karşı agresiflik vardı.(Travmadan dolayı.) Ama yine de bazı kişiler sayesinde bir kısmı kurtuldu. Ve günümüzde dövüş köpeklerinide özveri, bolca zaman ve sabırla rehabilite edebilenler var.
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
+1 #2 Teşekkür...Emir 23-12-2010 10:05
Bilgi için teşekkürler...
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
+2 #3 Kötü Köpek Yoktur, Kötü Sahip VardırDerya 10-01-2011 01:56
Size kesinlikle katılıyorum. Bende American Staff Tiger annesiyim ve oğlum Paşa bana geldiğinde 20 günlüktü şaun ise 7 aylık inanılmaz derecede sosyal diğer köpeklerle oyunlara harika asla yaralayıcı değil, düşünebiliyormu sunuz benim oğlum parkta çocukların arkasından kaydırak sıraya giriyor ve hadi paşa sıra sende dediğimde ise kayıyor:-) Oğluma aşığım çok akıllı süper bir köpek ve şunu da net birşekilde ifade etmek isterim ki "Kötü Köpek Yoktur, Kötü Sahip Vardır" geçen gün cadde de 3 sokak köpeği tarafından saldırıya uğradı benim oğlum ve yumurtalıkların ı parçalamaya çalıştılar yara aldı. Pitbull ama o kadar uysal ki kendini bile koruyamadı ha bu da iyi birşey mi tartışılır. Yorumlarınız için teşekkürler...
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
0 #4 merhabalarTURAN 28-04-2011 18:47
KAYNAK İYİ YANLIZ DÜŞÜNCE FARKLI ÜLKEDE REHABİLİTE EDİLEMİYECEK KÖPEK IRKI YOKTUR SADECE BU REHABİLİTE UZUN SÜRER Bİ 4 5 AY KADAR KÖPEĞİN GÜNLÜK ENERJİ EGZERSİZİNİ ATTIRDIKTAN SONRA HERŞEY ELİNDEKİ HAKİMİYET TUTUCAK İNSANINN VE ETKİLECİ SSESİNDE BİTER YAKLAŞIK 19 YILDIR PİTBULL IRKI İÇİNDE YAŞIYORUM VE BİR ÇOĞU DÖÜŞLERDEN KURTARDIĞIMIZ PİTBULL U REHABİLİTESİNİ YAPMIŞ BULUNUYORUM (TURAN ÇOKYAŞAR )
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
-1 #5 kısırlaştırma soykırım değilmidir.hamza gören 29-05-2011 20:10
pitt-bull ların özellikle son dönemde uğramış olduğu saçma sapan yasalardan paylarına düşen nasipler.başlıktan da anlıyacağınız gibi.bir hayvanı kısırlaştırmak onun soyunu kazımak demek değilmi.bu bir soykırımdır ve nedense özellikle pitt-bull lara uygulanmak için bekliyor.benim de böyle arkadaş canlısı bir köpeğim var.ve kısırlaştırmam gerekiyor.o benim çocuğum.insan kendi elleriyle evladını götürüp kısırlaştırabil irmi.böyle bir saçmalık varmı.bu konuda ne yapılabilir.çünkü köpeğimi kısırlaştırmak ve onun ömründen ömür çalmak istemiyorum.bana bu konuda yardımcı olun lütfen.

bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar lütfen benim mailime bilgi atın.mailimi ulu orta yazmamamdaki amacın umarım iyi niyetli olduğu düşünülür ve yayınlanmasına engel konmaz. hamzagoren@hotm ail.com lütfen bana ilgili adresleri ve bilgileri bu maile ulaştırın sevgilerimle.tabii siteden de bu adresi takip edicem.sevgiler.
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
+6 #6 kavgacı pittbullsoner uçan 03-01-2012 12:02
pittbullunu kavgada yenildiğini görünce onu tekmeleyen sahibini aynı şekilde dövüp köpeğini elinden aldım aldığı yaralarını tedavi edip gözlerini açtırdım şu anda tertemiz bir evde sakin bir yaşantısı var geçenlerde dağda beraber koşuyaparken bir köpek sürüsünü üzerimize koşarken gördüm ve tomi yani pittbulum beni kıçıyla geriye doğru itti ne yaptığını anlamaya çalışıyordum. bir ağacın dalına tırmandım onuda tasmasından tutup ağaca çekiyordum ama pittbull genleri orda devreye girdi hayatım boyunca çok köpek yetiştirdim ve duygusal bir bağım vardı çoğundada ben kangal cinsinde bile sahibini korumak için 7 köpeğin içine dalacak bu cesareti görmedim çevredeki korucuların havaya ateş açması sonucu kaçmaya başladılar. belki bana minnet borcunu ödemeye çalıştı belkide görevi oydu bilinmezliğini korurken anladımki sahibi ne kadar köpekse oda okadar köpektir.
Alıntıyla Cevap Ver
 

Yorum Yapın / Soru Sorun

NOT: Yorum Politikası gereği reklam amaçlı yapılan yorumlar yayından kaldırılır.


Güvenlik kodu
Yenile

Makale Yazın

Üye girişi yaparak siz de makale yazabilir, web sitenize yönlendirme yaparak veya iletişim bilgilerinizi ekleyerek kişisel/kurumsal popüleritenizi arttırabilirsiniz. Makale yazmaya başlamak için Şimdi Kaydolun!

Araştırın

Araştırmasını yaptığınız konuyla ilgili kelimeyi girip "Ara" butonuna basınız. Alakalı sonuçlar listelenecektir.