Hobi > El İşi > Örgü Modellerinden Örnekler: Bebek Örgüleri, Örgü Hırka, Şal Örgü, El İşi Örgüler

Örgü Modellerinden Örnekler: Bebek Örgüleri, Örgü Hırka, Şal Örgü, El İşi Örgüler

(11 oy, 3.00 / 5)
Yazar: Diamond Demet | Kategori: El İşi | Tarih: 19 Ocak 2010 | 9865 kez okundu

Örgü modellerine ulaşmak ve birşeyler örmeye başlamadan önce örgü için örnek bulmak gerçekten çok zahmetli. Örgü örmek bir zamanlar sadece ihtiyaçtan kaynaklanıyormuş. Ama şimdi birçok neden daha var örgü örmek için. Değişik giysilere sahip olma isteği, stres atma isteği, değişik örgü modelleri yaratma isteği... Uzun zamandır örgü ören, değişik örgüler yaratmaya çalışan birisi olarak birikimlerimi paylaşmak istedim. Elinden örgü örmek gelen ve örgüde iddialı olan herkese çeşitli örgü modelleriyle, örmeyi bilmeyen ama öğrenmek isteyen herkese de açıklama ve örgü model tarifleriyle yardımcı olmaya çalışacağım. Hepinizi şıklığa, örgü örmeye, yeni örgülere ve pratik örgü modellerine ulaşmaya davet ediyorum...

 

Örgü örmek en zevkli hobilerden birisidir, tabii ki hatalar can sıkıcı olmazsa. Bu nedenle örgüye başlarken örgü örmekten zevk almak için dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var.

  1. Örgüye başlamadan ipi tanımak ve deseni görmek için küçük bir parça örmenizde fayda var. Bu şekilde kaç ilmek kaç cm hesabını yapmanız kolaylaşır. Desen örneğinin büyüklüğünün en azından 10 cm. civarında olması desen, örgü de ip ve ilmek sayısı hakkında daha iyi bilgi verir.

  2. Yumak üzerinde verilen ölçü bilgisiyle sizin ördüğünüz örneğin ölçüsü birbirini tutmayabilir. Bu fark elinizin örme şeklinden kaynaklanabilir. O nedenle örgü modelini küçük bir parçada örerek denemek çok faydalı olacaktır.

  3. Kitapta yada dergide verilen bir örnek üzerinde çalışıyorsanız ölçüleri mutlaka tutturmaya çalışın. El  alışkanlığınızı değiştirmeniz daha zor olduğundan önerilen şiş numarasının 0.5 büyüğünü yada küçüğünü denemenizde fayda var. O kadar emek ve zaman harcayıp sonra da üzülerek sökme durumundan kurtulmuş olursunuz.

  4. Kol, kenar gibi parçalı birşey örüp daha sonra dikecekseniz, örgünün ilk ve son ilmeklerini düz örerseniz dikmesi daha kolay olur.

  5. Eğer ilikli birşey örecekseniz ilikleri açmadan düğmeleri almanız faydalı olur. Daha sonra deliğe uygun düğme bulmakta zorlanabilirsiniz.

 Merserize Örgü Çeşitleri

Bebek Hırkanın Modeli;

Yeğenim için ördüğüm hırkalardan birisi..1. sırada beyaz kısmı ördükten sonra 3 ilmek lacivert örüp 1 beyaz ilmeği boş alıyorsunuz. 2. sırayı haroşa örüyorsunuz, boş aldığınız ilmekleri 3. sırada öreceksiniz. 3. sırada mavi ipe geçiyorsunuz ve bu sefer 3 ilmek ördüğünüz lacivert sıranın ortasındakini boş alıyorsunuz, her seferinde ortadaki ilmekleri boş bırakıp bir üst sırada örerek modeli oluşturuyorsunuz. Çok zevkli ve basit hadi başlayın bakalım....www.pratikorgumodelleri.com


 


Makale Kaynağı: Diamond Demet - MakaleMarketi.com

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Yorumlar  

 
0 #1 Bebek örgüleriElif Korkmaz 13-07-2011 21:01
Bebek örgülerini çok eğlenceli oluyor gerçekten. Modeli paylastiginiz icin tesekkurler.
Benim gibi yeni başlayanlar bebek örgülerime muhakkak uğrayın.
Alıntıyla Cevap Ver
 

Yorum Yapın / Soru Sorun

NOT: Yorum Politikası gereği reklam amaçlı yapılan yorumlar yayından kaldırılır.


Güvenlik kodu
Yenile

Şu Makaleler De İlginizi Çekebilir

Makale Yazın

Üye girişi yaparak siz de makale yazabilir, web sitenize yönlendirme yaparak veya iletişim bilgilerinizi ekleyerek kişisel/kurumsal popüleritenizi arttırabilirsiniz. Makale yazmaya başlamak için Şimdi Kaydolun!

Araştırın

Araştırmasını yaptığınız konuyla ilgili kelimeyi girip "Ara" butonuna basınız. Alakalı sonuçlar listelenecektir.