Mesleğimizin son zamanlarındaki bir numaralı tartışma konularından bir tanesi olan Bağımsız Denetçi olacak kişilerde aranılacak şartlar henüz netleşmediği için ortalıkta çok büyük bir bilgi kirliliği var. Herkes olayı kendisine göre uyarlıyor. Bu makalemde okuyacağınız üzere meslek mensuplarımızın konuya çok farklı bakış açılarını göreceğiz ve olması gerekeni yazımın içeriğinde kendimce değerlendireceğim.

 

05 Ocak 2012 Tarihinde KGMDSK tarafından yapılan açıklamada ''Bağımsız Denetçilerin yetkilendirilmesi ile ilgili eğitim ve sınav koşullarına ilişkin belirlemeler önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyurulacaktır'' denildi.

 

Bu cümle aslında her şeyi özetleyen bir cümle… Sınav yapılacağı muhakkak ve bu sınava kimler girebilecek hangi şartlar istenilecek asıl bunlar konuşulması gerekiyor.

 

15 sene önce SMMM belgesini almış meslek mensupları kendi açılarından bakıp bu belgenin kendilerine sınavsız verilmesi taraftarıdır. İSMMMO’nun verdiği eğitimlerde de görünen meslek mensuplarındaki genel hava, TFRS ülkemiz gerçeklerine uymadıklarından bahsediliyor bunu yapamayacaklarından söz ediyorlar. Çünkü bunu diyenler 200-300 küçük ya da orta ölçekli firması olanlar, denetimsizlikten de dolayı muhasebe kayıtlarını stajerlere yaptıran ya da sadece birkaç hesapla işlemleri bitiren meslektaş arkadaşlarımız eski düzenin devam etmesini istemektedirler fakat artık o devir kapandığının herkes farkına varmalı.

 

100.000 kişilik bir meslek örgütünde haksız rekabet had safhada ve maalesef meslektaşlılık duygusu ve meslek bilinci oluşmadığından birbirimize adeta düşman olduk. Bir kısım benim tecrübem çok bana sınavsız belge verilsin, bir kısım SPK lisansı olanlar bana muaf olsun, ben YMM olmuşum sınava girmem, hatta bazıları da ben lisans mezunuyum, açık öğretim lisans diploması olanlar girmesin derdindeler.

 

Amacım yazıyı yazarken bu işe yıllarını vermiş üstatlarımızı rencide etmek değil fakat şu anda gelen genç kuşak, SMMM belgesini çok daha zor şartlarda alırken ayrıca bir de müşteri sıkıntısı genç meslektaşlar için had safhadayken, bazı kişilere tolerans yapılarak Bağımsız Denetim belgesi sınavsız verilmemeli herkes eşit şartta girmeli kimin bilgisi bu konuda uzmanlığı var ise bu işi yapmalı.

 

Denetçi olacakların iyi seçilmesi mesleğimiz açısından çok önemli, sadece odaların verdiği eğitimle de UFRS, UMS ve Bağımsız Denetim ve standartlarını bilmek yeterli olmayacaktır. Buradaki eğitimler daha çok seminer tarzında yapılmakta. Bu sebeple bu işe soyunacak herkes farklı kaynaklardan araştırma yapmalı, değişik kuruluşlardan ve bu işin uzmanlarından eğitim almalıdırlar.

 

Bir diğer konu da 100.000 i bulan meslek mensuplarının yarısından fazlası bağımlı olarak çalışmaktadır. Şimdi bu meslek mensuplarına da Bağımsız Denetçi olabilme imkanı verilecek mi yoksa verilmeyecek mi?

 

Forumlarda, makalelerde bunları tartışıyoruz fakat Nisan dönemine gelmemize rağmen ortada sınavla ilgili bir gelişme yok. 01.01.2013 tarihine çok az bir zaman kaldı, sınavların açıklanması yapılması bu kadar süre kısıtlılığında nasıl olacak bilinmiyor. Bu sebeple ilk başta SPK Lisansı olanları muaf tutabilirler ya da bir defaya mahsus Kıdeme göre Bağımsız Denetçi lisansı verebilirler. Onaylamadığım bir durum da olsa sanki gidişat bu yönde ilerlemekte.

 

Eğer böyle bir şey olursa Bağımsız Denetim ölü doğacaktır. Kıdem ile belge verildiğinde sormak lazım bu şekilde belgeyi alan denetim türlerini biliyor mu, neler kullanılıyor, risk düzeyleri nasıl belirleniyor, hiç denetim raporu hazırlamış mı? Zaten büyük ihtimalle 2014 yılında da ülkemizde de uygulanmaya başlanacak olan (xbrl rapor tabanlı tablolara)** geçeceğiz, e-defter süreci bunun ilk adımıdır. Bu sebeple bu işler kıdem ile değil bilgi ile ölçülmelidir.

 

Bu meslekte en büyük sermayemiz bilgimiz olacak, kurumsallaşma da da herkesin bir değeri olacak, bunun içinde İSMMMO’nun öncülüğünde 1. Uluslararası Entelektüel Sermayenin Ölçülmesi Ve Raporlanması Sempozyumu düzenlenecektir.

http://esgp.istanbulsmmmodasi.org.tr/sempdetail.aspx

 

Son söz;

Maliye bakanlığı öyle bir sınav yapmalı ki kimin ak kimin kara olduğu ortaya çıksın

 

** XBRL Nedir? XBRL (eXtensible Business Reporting Language:Genişletilebilir işletme Raporlama Dili). XBRL finansal bilgi üreticileri ve bilgi kullanıcıları tarafından veri alışverişi için ortak olarak kullanılacak standart, platformdan bağımsız, dijital veri kodlama dilidir.