Kişisel Gelişim > Özgüven Geliştirme > Özgüven Eksikliği Nedir ve Nasıl Başlar?

Özgüven Eksikliği Nedir ve Nasıl Başlar?

(4 oy, 3.50 / 5)
Yazar: Mustafa Çay | Kategori: Özgüven Geliştirme | Tarih: 25 Şubat 2010 | 13739 kez okundu

Özgüven Eksikliği Nedir?

Özgüven, yaşamdaki pek çok problemin en temel sebeplerinden biridir. Başarılı olmamız, mutlu olmamız, kendimizle barışık olmamız, çoğunlukla hep özgüvenimize bağlıdır. Özgüveni olmayan bir insanın yaşamında, korkular vardır, kararsızlık vardır, eylemsizlik vardır ve öfke vardır. Özgüven, iş hayatında ve evliliklerde de kendini çok belirgin bir şekilde gösterir.

 

Çoğu insan, özgüven probleminden dolayı hak ettiği işe başvurmayı bile düşünmez. Potansiyelinin çok altında bir hayat yaşamaya mahkum kalır. Evliliklerde de durum farklı değildir. Mutlu bir evlilik, özgüveni olan çiftlerle mümkündür. Eğer özgüven i olmayan bir eş varsa, o evlilikte çok büyük sorunlar da tehlike sinyalleri vermeye başlayabilir. Aileler arasında yaşanan sorun bunlara en büyük örnektir. Özgüven eksikliğinden dolayı, kendini ifade edememe, kendini savunamama, içine kapanma gibi sorunlar yaşanır çoğunlukla.


Özgüven problemi, kişinin net olmasının önündeki en büyük engeldir. Düşüncelerini doğru bir şekilde dile getirmesine engeller. Günümüzde pek çok insanın yaşadığı en büyük sorun, özgüven sorunudur. Sosyal Fobinin altında yatan faktör de budur. Başarısızlık da buna bağlıdır. Sınav heyecanı da bununla ilgilidir.
Özgüveni olan kişi, kendi iç dünyasında mutludur. Çevresiyle barışıktır. Özgüveni olmayan kişide ise, sürekli olarak bir huzursuzluk ve hiçbir şeyden memnun olmama durumu vardır.

 

Özgüven Eksikliği Nasıl Başlar?

Özgüven eksikliği durup dururken başlamaz. Özgüven eksikliği aşağıdaki durumlarda ortaya çıkabilir:

 • Sürekli eleştiriye maruz kaldığınız bir ortam
 • Kendi kendinizi sürekli eleştirmek
 • Her şeyi kötü olarak görmek
 • Ayakları yere sağlam basmayan şeyler istemek
 • Hayal kırıklığı ve başarısızlık olma korkusu
 • Bazı küçük başarısızlıkları tüm hayatınıza yaymak ve genellemek
 • Umutsuzluk
 • Hedefin olmaması
 • Sahip olduklarınıza değil, olmadıklarınıza odaklanmak
 • Pişmanlık duygusu
 • Diğerlerini kendinizden daha üstün görmek
 • Yeteneklerinizi küçümsemek
 • Ezik bir ruh hali
 • Çaresizlik psikolojisi gibi durumları yaşıyorsanız, bunlar zaman içerisinde özgüveninizi yok edebilir


Özellikle çocukluk dönemlerinde gördüğümüz yoğun baskılar ve eleştiriler, özgüven probleminin temelini oluşturur. Okul hayatında yaşanan ve küçük gibi görünen travmalar vardır. Ancak bu travmalar, kişinin bütün yaşamını baştan sona etkileyebilir. Günün birinde öğretmenin sorduğu bir soruya yanlış cevap verirsiniz. Arkadaşlarınız size güler. Ve sonra hayatınız boyunca kimsenin yanında bir şey konuşamazsınız. İşte durum bu kadar ciddidir…

 

Ancak güzel haber şudur ki, özgüven eksikliği, sizin kaderiniz değildir!

 

Mustafa Çay Akademi - Kişisel Gelişim ve Danışmanlık Merkezi:

Selanik Cad 41/9 Kızılay-Ankara - Tel : 0312 419 67 87

www.mustafacay.com 


Makale Kaynağı: Mustafa Çay - MakaleMarketi.com

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Yorumlar  

 
+2 #1 özgüvenözkan kandamar 03-10-2011 15:32
saygılar ve iyi çalışmalar hocam yukarıdaki yazınızı dikkat kesilerek okudum orada yazılanlar beni tasvir ediyor yeni atanan memururm ve işe başlamaktan korkup sanki hiç bir iş başaramayacağım gibi hissediyorum ve sanki insanlar benden daha zeki ve daha başarılılar diye düşünüyorum ve sanki evlenme teklif etsem birilerine hep red cevabı alacağım gibi hissediyorum kısacası yaşamaktan birşeylere karşı koymaktan korkuyorum bana yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla iyi günler...
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
+3 #2 Ynt: Özkan KandamarMustafa Çay 03-10-2011 15:51
Merhaba Özkan bey,
Yorumunuz için teşekkür ederim. Bütün bu bahsettiğiniz problemlerden kurtulmanızı yürekten isteriz. Söz ettikleriniz, özgüven eksikliği belirtileri ve bu durumdan kurtulabilirsin iz. 0312 419 67 87 numaralı telefondan bize ulaşabilirseniz sizi dinlemek ve gerekli tavsiyelerde bulunmak isteriz.
Saygılarımla
Mustafa Çay
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
+1 #3 özgüvenözkan kandamar 03-10-2011 16:09
çok teşekkür ederim hocam ilginizden dolayı normalde insanlar doğal olarak rumuz kullanırlar ancak ben belki kendine güvenmenin ilk adımı olur inancı ile adımı ve soyadımı yazma gereği duydum en kısa zamanda sizi arayacağım saygılarımla iyi çalışmalar
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
+1 #4 Ynt:Mustafa Çay 03-10-2011 17:04
Kutluyorum Özkan bey, ilk adımı atmışsınız. Önemli olan da budur zaten. Ben sizin kendinize olan güveninizi en kısa zamanda yeniden kazanacağınıza inanıyorum. Görüşmek dileğiyle...
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
-1 #5 Özgüven eksikliğiAslı 11-11-2011 16:07
önceklikle insanlara böyle bi konuda yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. ben 16 yaşondayım ve yukarıda saydığınız bi kaç öz güven nadde lerinden özellikle *Sahip olduklarınıza değil, olmadıklarınıza odaklanmak, *Diğerlerini kendinizden daha üstün görmek ,*Kendi kendinizi sürekli eleştirmek... gibi durumlarla çok karşı karşıyayım ve pskolojimi çok sarsıyo boy konusunu falan çok sorun ediyorum .. bunlar hakkında birazcık bilgi ve tavsiye verirseniz çok memnun kalırım . yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim Hocam . :)
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
-1 #6 CVP: Özgüven Eksikliği Nedir ve Nasıl Başlar?cczxczxcxz 26-09-2012 14:35
bende çok eleştiriye maruz kaldım. yani önceden hiç çekingen deyildim. bi sınıf ortamı kötü etti.çok eleştiriye maruz kaldım. özgüven gitti.
Alıntıyla Cevap Ver
 

Yorum Yapın / Soru Sorun

NOT: Yorum Politikası gereği reklam amaçlı yapılan yorumlar yayından kaldırılır.


Güvenlik kodu
Yenile

Makale Yazın

Üye girişi yaparak siz de makale yazabilir, web sitenize yönlendirme yaparak veya iletişim bilgilerinizi ekleyerek kişisel/kurumsal popüleritenizi arttırabilirsiniz. Makale yazmaya başlamak için Şimdi Kaydolun!

Araştırın

Araştırmasını yaptığınız konuyla ilgili kelimeyi girip "Ara" butonuna basınız. Alakalı sonuçlar listelenecektir.