Kültür ve Sanat > El Sanatları > Kutnu Kumaşı ve Kutnu Dokuma - Gaziantep El Sanatları

Kutnu Kumaşı ve Kutnu Dokuma - Gaziantep El Sanatları

(6 oy, 4.17 / 5)
Yazar: Funda Batmazoğlu | Kategori: El Sanatları | Tarih: 31 Mayıs 2010 | 4822 kez okundu

Kutnu Kumaşı

Gaziantep'in 16. yüzyıldan bu yana dokunan geleneksel kumaşı olan Kutnu Kumaşı; çözgüsü floş ipek (suni), atkısı pamuk ipliğinden olduğundan sıcak iklimler için uygun ve sağlıklı bir kumaştır.

 

Kutnu Dokuma

Kutnu dokuma, sadece Türkiye’de ve Gaziantep’te 16. yüzyıldan beri dokunuyor. Kutnu dokumasından yapılan kaftanlar padişahların en önemli giysileriydi. Sonrasında ise Anadolu’daki yerel giysiler, yatak yüzleri hep kutnu dokumasıyla yapılmıştı. Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırlarını aşarak, ipek yolundan geçen tacirlerin ellerinde Avrupa ve Amerika’ya kadar gitti. Eskiden, evlerde bütün aile bireylerinin birlikte icra ettikleri, önemli bir geçim kaynağıydı.

 

Kutnu Dokuma Nasıl Yapılır?

Kutnu dokuma, kamçılı çekme tezgâhta, mekikle dokuma tekniği kullanılarak dokunur. Bugün tezgaha bir motor eklenmiş olarak aynı teknikle üretiliyor. Çözgüsü floş ipek (suni), atkısı pamuk ipliğinden olduğundan sıcak iklimler için uygun ve sağlıklı bir kumaş. Kumaş, çözgü sayısına göre isimlendirilir, çoğunlukla çizgili olarak yaklaşık 60 çeşit model üretiliyor. Tezgah boyuna bağlı olarak eni 60 cm.dir. İplikler dolap denilen kasnağa sarılır. 104 adet ip birleşip yedi kez dönüyor kasnağın her sırasını. Kasnaktan çıkarılan iplikler top haline getirilir ve kök boyalarla renklendikten sonra kopmamaları için mezekçilere gönderilerek düzeltilir. Tarakçılar, önlerine gelen iplikleri renge ve desene göre tarağa çekerler. Sonra tezgâha çekilip mekikler atılmaya, kutnular dokunmaya başlanır. Saç kılı inceliğindeki ip,  "Tarakçı”, “Haşılcı”, “Boyacı”, “Mezekçi” ustalarının ellerinden geçtikten sonra kumaş haline gelir.

Kutnu dokuma geleneği Gaziantep'in tekstilde dünya lideri olmasının tesadüf olmadığını gösteriyor.

 

www.marketantep.com, Gaziantep'in zengin yaşam kültürünü yansıtan ve geleneksel ürünleri satışa sunan bir site. Kültürü yaşatmak, o kültürün ürünlerini yaşatmakla eşdeğerdir.  Biliyoruz ki ne kadar talep olursa o kadar yaşayacak el sanatları ve yemek tarifleri... Ve  nesilden nesile aktarılabilecekler...


 


Makale Kaynağı: Funda Batmazoğlu - MakaleMarketi.com

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Yorumlar  

 
0 #1 Malzeme...Rıza Açıkgöz 07-03-2011 12:10
150*2 renkli filoş her renk en az 05 60 kg.
Alıntıyla Cevap Ver
 

Yorum Yapın / Soru Sorun

NOT: Yorum Politikası gereği reklam amaçlı yapılan yorumlar yayından kaldırılır.


Güvenlik kodu
Yenile

Makale Yazın

Üye girişi yaparak siz de makale yazabilir, web sitenize yönlendirme yaparak veya iletişim bilgilerinizi ekleyerek kişisel/kurumsal popüleritenizi arttırabilirsiniz. Makale yazmaya başlamak için Şimdi Kaydolun!

Araştırın

Araştırmasını yaptığınız konuyla ilgili kelimeyi girip "Ara" butonuna basınız. Alakalı sonuçlar listelenecektir.