Kültür ve Sanat > Müzik > Gitar Çalmaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Gitar Çalmaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

(4 oy, 5.00 / 5)
Yazar: H. Gokhan Ozbal | Kategori: Müzik | Tarih: 05 Mart 2015 | 6631 kez okundu

 

Yeni bir gitar satın aldınız veya alacaksınız. Çünkü bu konuda oldukça istekli ve heyecanlısınız. Belki siz ve belki de çocuğunuz. Bu konuda disiplinli bir çalışmaya hazır mısınız?

 

Gitar çalmaya yeni başlayanlar için genellikle klasik gitar tavsiye edilir. Çünkü akustik gitarlardaki çelik tellere nazaran klasik gitarın naylon alaşımlı telleri parmaklarınızı daha az acıtacaktır. Bu da başlangıçta doğru basmanıza fayda sağlar. Bir süre sonra parmak uçlarınızın nasır tuttuğunu fark edeceksiniz. Bu çok normaldir. Birçok gitaristin parmak uçlarının nasırlı olduğunu gözlemleyebilirsiniz... Bunun yanı sıra klasik gitar ve klasik müzik, henüz amatör bile olsanız başlangıç için birçok müzisyen tarafından tavsiye edilir. Çünkü temel taşlardır. Ve bu konuda ciddiyseniz bu süreci yaşamalı ve daha sonra istediğiniz müzik türüne yönelmelisiniz.

 

Eğer gitar çalmayı bilen bir tanıdığınız varsa seçim yaparken ona danışabilirsiniz. Ya da bir müzik mağazasındaki klasik gitarları kendi üzerinizde denemek ve almaya karar vermeden önce mağaza sahibine danışmak en iyisidir. Başlangıç için pahalı bir gitar almanız gerekmez. Mağazada bir sandalyeye oturarak gitarları kucağınıza alıp tek tek deneyin. Gitar sizin için çok büyük ya da çok küçük olmamalı. Klavyesinin genişliğine dikkat edin. Parmaklarınızın yapısına uygun olmalı. Bunu ise ancak deneyerek anlayabilirsiniz.

 

Başladığınızda çeşitli akor (chord) pozisyonları basabilmek için parmaklarınızı esnetmeniz, parmak aralarınızı açmanız gerekecek. Bu sizi oldukça zorlayacak olsa da zamanla alışacaksınız. Doğru sesleri çıkartmak, sesi net ve temiz verebilmek için tel üzerine yeterli baskıyı uygulayabiliyor olmanız gerekir. Bol bol pratik yapın, hemen düzgün sesler çıkartabileceğinizi zannetmeyin. Yapamıyor olmak zaman zaman sizi sıkacak, içinizi kanırtacak. Sinirlerinize hakim olun ve sakın bunun için üzülmeyin. Kimse gitarı eline alır almaz çalmaya başlamadı bugüne kadar. Her gitarist aynı aşamalardan geçerek bugüne geldi. Eğer bu konuda yeterince istek ve sevgi varsa içinizde başarırsınız. Sabırlı ve öğrenmeye istekli olun yeter.

 

Birçok insanın gitar çalmaya duyduğu arzu geçici bir hevesten ibarettir aslında. Mağazaya gider bir gitar satın alırlar bir iki denemeden sonra evde dekor olarak kullanırlar. Böyle olmasını istemiyorsanız gitar çalma isteğinizi diri tutmalısınız. Bol bol müzik dinleyin, gitar çalan yakınlarınızla iletişimde olun, bu konuda dersler alın ve hatta internetten videoları takip edin.

 

Gitar, gitar ekipmanları, amphi, gitar teli ve diğer benzer ihtiyaçlarınızı internet üzerinden uygun fiyatlarla online satın alabilirsiniz. Bunun için bir indirim kuponu sitesi olan tikokupon.com'un gittigidiyor indirim kuponu sayfasına bakın. Bildiğiniz gibi gittigidiyor ihtiyacınız olan hemen hemen her türlü ürünü bulabileceğiniz güvenilir alışveriş merkezlerinden biridir...

 

Müzik dolu günler dileğiyle...


 


Makale Kaynağı: H. Gokhan Ozbal - MakaleMarketi.com

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Yorumlar  

 
+2 #1 Teşvik Edici Bir MakaleSinan 23-08-2010 09:07
Güzel, teşvik edici bir yazı olmuş teşekkürler...
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
0 #2 CVP: Gitar Çalmaya Yeni Başlayanlar İçin TavsiyelerGokhan 15-04-2012 16:22
Alıntılandı Sinan:
Güzel, teşvik edici bir yazı olmuş teşekkürler...

Ben teşekkür ederim. Keyifle yazdım :)
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
0 #3 CVP: Gitar Çalmaya Yeni Başlayanlar İçin TavsiyelerGamzeeee 05-06-2012 21:41
Ya ben de yeni başlıycam ama hangi marka sizce daha iyi olur :)
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
0 #4 CVP: Gitar Çalmaya Yeni Başlayanlar İçin TavsiyelerGokhan 06-06-2012 00:08
Alıntılandı Gamzeeee:
Ya ben de yeni başlıycam ama hangi marka sizce daha iyi olur :)

Bu soru çok sık geliyor aslında. Hatırlatmış oldunuz :) Tavsiye ettiğim gitar markasını yazımın sonunda belirttim. Verdiğim linke tıklayarak resimleri görebilir, bütçenize göre seçim yapabilirsiniz...
Alıntıyla Cevap Ver
 
 
+1 #5 teşekkürleremre 23-06-2012 23:00
Açıkçası bu yazıyı okumadan önce gitar hakkında tereddutlerim vardı ve gitar alıp çalamamaktan korkuyordum ve korkularımın basitçe olduğunu anladım calisarak başarabileceğim e inandırdınız çok teşekkürler
Alıntıyla Cevap Ver
 

Yorum Yapın / Soru Sorun

NOT: Yorum Politikası gereği reklam amaçlı yapılan yorumlar yayından kaldırılır.


Güvenlik kodu
Yenile

Makale Yazın

Üye girişi yaparak siz de makale yazabilir, web sitenize yönlendirme yaparak veya iletişim bilgilerinizi ekleyerek kişisel/kurumsal popüleritenizi arttırabilirsiniz. Makale yazmaya başlamak için Şimdi Kaydolun!

Araştırın

Araştırmasını yaptığınız konuyla ilgili kelimeyi girip "Ara" butonuna basınız. Alakalı sonuçlar listelenecektir.