Toplum ve Haberler > Politika > Dost Görünen Düşman, Düşman Görünen Dost mu?

Dost Görünen Düşman, Düşman Görünen Dost mu?

(1 oy, 5.00 / 5)
Yazar: Osman Saraçoğlu | Kategori: Politika | Tarih: 14 Temmuz 2011 | 2528 kez okundu

 

Körler Sağırlar Birbirlerini Ağırlar

Belki de suçlu bizleriz. Belki de acı çekmek hoşumuza gidiyor. Acaba acı olmadan da yaşayabileceğimiz, mutluluk duyabileceğimiz anları düşünebiliyor muyuz?

 

Bir tarafta tehlikeli, korkunç, ölümcül ve vahşi bir timsah… Diğer tarafta masum, sevimli ve zararsız bir kuş… Ne kadar uzaklar birbirilerinden, ne kadar da farklılar. İkisini yan yana düşünmek bile insanın tüylerini diken diken ediyor. Ancak, az sonra bu iki canlı birbirilerine o kadar yakınlaşırlar ki birazdan olacakları hayal etmek dahi insanın içini titretiyor…

 

Timsah acıkmıştır, o koca ağzıyla bir kuşu tek bir hamlede yakalar. Ve onu bir güzel yer, dişlerinde kırıntılar kalır. Başka bir kuş gelir, o kırıntılardan nemalanmaya başlar. Timsahın dişlerini bir fırça edasıyla temizlemeye koyulur. Bilmez ki, o kırıntılar kendi familyasından birine ait. Kuş, timsahın kendisi için bir nimet olduğunu düşünür. Timsah da kuş için.

 

Düşmanını kendisine nimet sayan, avının kendisine iyilik yaptığını zanneden bir zihniyet ekosistemi ne zamandan beridir tam bir düzen içindedir, ne zamandan beridir adalet çarkının döndüğü bir sistemdir.

 

Dışarıdan bakınca birbirilerine düşman görünen, aslında derinlerde birbirilerinin sırtını sıvazlayanlar millet sevgisinden, demokrasiden, insan haklarından  ne hakla bahsedebilirler. Bu hakkı kim onlara vermiştir?

 

Onları seçenler de bizleriz. Acaba bizler, masum ve sevimli duran, timsahın dişlerini temizleyen kuşlar mıyız? Yoksa o korkunç timsahın ta kendisi miyiz?

 

Ne olduğumuzu, ne olacağımızı düşünüp bu yönde ilerlediğimiz gün, bu iki düşman gibi görünen o iki canlıyı dışarıdan izleyen gerçek insanlar olacağız.

 

Bunu ümit ediyoruz. Bunu bekliyoruz…

 


 


Makale Kaynağı: Osman Saraçoğlu - MakaleMarketi.com

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Yorumlar  

 
+1 #1 Güzel BenzetmeHalit Durucan 16-07-2011 00:19
Sayın Saraçoğlu, yazınızı zevkle okuduğumu itiraf etmeliyim. Pekçok şeye temas edilmiş. Yüreğinize sağlık
Alıntıyla Cevap Ver
 

Yorum Yapın / Soru Sorun

NOT: Yorum Politikası gereği reklam amaçlı yapılan yorumlar yayından kaldırılır.


Güvenlik kodu
Yenile

Makale Yazın

Üye girişi yaparak siz de makale yazabilir, web sitenize yönlendirme yaparak veya iletişim bilgilerinizi ekleyerek kişisel/kurumsal popüleritenizi arttırabilirsiniz. Makale yazmaya başlamak için Şimdi Kaydolun!

Araştırın

Araştırmasını yaptığınız konuyla ilgili kelimeyi girip "Ara" butonuna basınız. Alakalı sonuçlar listelenecektir.