Yemek ve İçki > Gurme Rehberi > Şarap Rengini Nereden Alır?

Şarap Rengini Nereden Alır?

(3 oy, 4.00 / 5)
Yazar: Nuray Zafer Aybar | Kategori: Gurme Rehberi | Tarih: 01 Şubat 2010 | 3120 kez okundu

Şarabın renginin elde edilmesi ile ilgili bir yığın şehir efsanesi vardır. Kimileri kırmızı şarabın kara üzümlerden, beyaz şarabın ise beyaz üzümlerden elde edildiğini söylerken pembe şarabın ise bu ikilinin renk karışımından doğmuş yeni bir tür olduğunu iddia eder. Oysa gerçek sanılanın aksine çok daha meşakatli bir sürecin ürünüdür. Beyaz şarap da kırmızı şarap da rengini üzümün renginden almaz… Peki nasıl olur da bu şaraplar renklenir?...

 

Bilindiği gibi üç tip şarap bulunmaktadır; kırmızı, beyaz ve rose yani pembe… Şarabın tipini belirleyen renginin, elde ediliş süreci ise yine oluşumu kadar zahmetlidir. Sanılanın aksine şarabın renginin üzümün rengi ile hiç alakası yoktur. Renk tamamen üretim aşamasında üzümün sap ve kabuklarının ayrımının yapılacağı zamanlama ile alakalı bir süreçtir.

 

Beyaz şarap yapımında kullanılan üzümlerin sıkımı gerçekleştikten hemen sonra sap ve kabukları ayıklanır. Sap ve kabuklar renk üzerinde etkili oldukları için bu ayrımın yapılması ile beyaz şarap rengini elde eder.

 

Kırmızı şarapta ise sap ve kabuklar ayrılmaz. Mayalanma süreci kabuklar dahil olmak üzere gerçekleştirilir bu da şarabın rengini kırmızı olarak belirler.

 

Rose yani pembe şarapların elde edilmesinde ise durum kırmızı şarabınkinden farklı değildir. Pembe şarap yapımında kabuklar ve saplar kırmızı şaraba oranla daha az süre bekletildikten sonra ayırma işlemi gerçekleşir. Bu nedenle fenoller, tanenler ve renk yoğunluğu kırmızı şaraba oranla daha hafiftir. Renginin pembe olması ve içiminin de kırmızı şaraba oranla hafif beyaz şaraba oranla ağır olmasının nedeni de budur. 


Makale Kaynağı: Nuray Zafer Aybar - MakaleMarketi.com

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Yorum Yapın / Soru Sorun

NOT: Yorum Politikası gereği reklam amaçlı yapılan yorumlar yayından kaldırılır.


Güvenlik kodu
Yenile

Makale Yazın

Üye girişi yaparak siz de makale yazabilir, web sitenize yönlendirme yaparak veya iletişim bilgilerinizi ekleyerek kişisel/kurumsal popüleritenizi arttırabilirsiniz. Makale yazmaya başlamak için Şimdi Kaydolun!

Araştırın

Araştırmasını yaptığınız konuyla ilgili kelimeyi girip "Ara" butonuna basınız. Alakalı sonuçlar listelenecektir.